یکشنبه 8 تیر 1393 ساعت 03:27 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علی اصغر فیض اله زاده | ( نظرات )
تعریف هوای سرد: به وضعیتی اطلاق می گردد که برای سه روز متوالی شرایط زیر برقرار باشد.
الف) دمای متوسط هوا در شبانه روز کمتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد (دمای متوسط روزانه میانگین حداکثر و حداقل دمای هوا در فاصله زمانی نیمه شب تا نیمه روز است)
ب) دمای هوا برای بیشتر از نصف روز از ١٠ درجه سانتی گراد بیشتر نباشد .

تدابیر احتیاطی در بتن ریزی در هوای سرد:

در بتن ریزی در هوای سرد باید دقت لازم در انتخاب مصالح مصرفی، طرح اختلاط بتن، شرایط اختلاط، حمل، ریختن و عمل آوردن بتن صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که بتن تازه دچار یخ زدگی نگردد و بتن سخت شده نیز دارای کیفیت لازم باشد .
دمای بتن در طول مدت بتن ریزی و عمل آوردن باید ثبت گردد تا اطمینان حاصل شود که محدوده توصیه شده در آیین نامه حفظ شده باشد (آبا). دمای بتن باید حداقل دوبار در شبانه روز در نقاط مختلف سازه ثبت گردد.
گوشه ها و لبه های بتن در مقابل یخ زدن آسیب پذیرند، بنابراین دمای این نقاط باید با دقت کنترل شود.

كنترل دمای مخلوط بتن و بررسی مشكلات و راهكارهای بتن ریزی در هوای سرد

دمای مخلوط بتن:
مصالح بتن اعم از سیمان،آب، سنگدانه و افزودنی ها، متناسب با دمای اولیه و جرمی كه دارند در تعیین دمای مخلوط بتن تاثیر گذار می باشند.

تدابیر لازم:
راه حل‌های متفاوت ومختلفی را می توان برای حل مشكلات دمایی بتن پیشنهاد نمود اما تصمیم گیری نهایی در مورد استفاده از یك یا چند مورد از آنها منوط به بررسی‌های دقیقتر و آنالیز اقتصادی هر یك از موارد می باشد. یكی از اولین و بدیهی ترین راه‌هایی كه جهت بالا بردن دمای بتن به نظر می رسد گرم كردن آب مورد استفاده می باشد. همچنین محفوظ نگه داشتن منبع آب از یخ زدن، با استفاده از عایق حرارتی نظیر پشم شیشه مفید می باشد. استفاده از آب گرم معمولا برای دماهای پائین تر از ٧ درجه سانتی گراد معمول و مرسوم می باشد. دمای سیمان به هنگام تخلیه از بونكر به سیلو، طبق اندازه گیری‌های انجام شده در كارگاه، به حدود ٨٣ درجه سانتی گراد می رسد و اگر برنامه بتن ریزی به صورتی تنظیم شود كه بتن از سیمان تازه تخلیه شده كه حرارت بالایی دارد استفاده گردد، بتن با دمای بالاتری حاصل خواهد شد.
یكی دیگر از راهكارهای مورد بررسی این است كه با تدابیر و تمهیداتی مقاومت اولیه بتن را افزایش دهیم تا تأثیر نا مطلوب كاهش دما در روند كسب مقاومت بتن، جبران شده باشد استفاده از سیمان تیپ III كه دارای درصد بالایی از S، C 3 A و C 3 S موجب می شود.
مقاومت‌های فشاری ٣ و ٧ روزه به ترتیب با مقاومت‌های ٧و ٢٨ روزه بتن ساخته با تیپ I و II معادل شود. همچنین می توان با پر مایه تر كردن مخلوط بتن و افزایش عیار سیمان، مقاومت اولیه آن را افزایش داد.
تدبیر دیگر استفاده از مواد زود گیر كننده است. رایج‌ترین و پرمصرف‌ترین زودگیر كننده،كلرید كلسیم است و جزء فعال اكثر تسریع كننده هایی است كه تحت عناوین تجاری مختلف فروخته می شود. استفاده از مقادیر صحیح این ماده باعث افزایش مقاومت اولیه بتن در هوای سرد و حفاظت بهتر در مقابل آسیب ناشی از دمای یخ زدگی می گردد. مقدار مصرفی كلرید كلسیم باید به میزان لازم برای حصول نتایج مطلوب، محدود شده و توصیه می شود از ٢ درصد وزنی سیمان تجاوز نكند. غالباً میزان یك درصد جهت تامین خواسته‌ها كفایت می كند .نتیجه تحقیقات نشان می دهد كه افزودن كلرید كلسیم به بتن می تواند مقاومت اولیه را تا ١٠ برابر افزایش دهد.
كلرید كلسیم مانند یك كاتالیزور در واكنش هیدراتاسیون C3S عمل می كند. البته باید توجه داشت وجود كلرید كلسیم در بتن فقط در مورد بتن غیر مسلح مناسب است و در بتن مسلح موجب خوردگی فولاد می شود. برخی دیگر از تسریع كننده های حاوی سیلیكات ها و كربنات های قلیائی، فلوئوسیلیكات ها و تری آتانولامین ها نیز جهت این منظور مفید هستند.
با توجه به وضعیت زمانی و آب و هوایی كه در حال حاضر در آن قرار داریم، مشكلی كه با آن مواجه هستیم، دمای اولیه بتن نیست چرا كه با استفاده از مطالب ذكر شده، می توان دمای بتن را آن گونه كه نیاز پروژه ایجاب كندتنظیم نمود. مسأله اصلی مطرح كه باید بررسی شود، دمای عمل آوری پائین است كه بر روند تولید آنتی فرها تاثیر می گذارد و اثر آن به این صورت است كه كسب مقاومت را كند، می كند. بحث اساسی و مسأله اصلی كه باید تحلیل شود كاهش دمای متوسط هوا و بررسی تاثیر آن بر خواص بتن است.
با تدابیری كه در حال حاضر اتخاذ شده است، از عایق پشم شیشه به عنوان عایق حرارتی آنتی فرها استفاده می شود. بررسی‌های موجود بر روی آنتی فرهای تولید شده نشان می دهد دمای مغزه بتن به حدود ٦٣ درجه سانتیگراد می‌رسد. همچنین دمای سطح بتن حدود ٥٣ درجه سانتیگراد شده است. این در حالی است كه در همین زمان دمای محیط ١٩ درجه بوده است. این مطلب بیانگر آن است كه عایق حرارتی پشم شیشه به خوبی می تواند دمای بتن را حفظ كرده و از كاهش آن جلوگیری نماید. لذا عمل آوری همه آنتی فرها در روزهای نخست در شرایط یكسان قرار داشته و بالطبع كسب مقاومت آنها نیز مشابه است .بنابراین می توان نتیجه گرفت، در شرایط موجود حتی اگر دما افت كرده باشد و به حد یخبندان هم برسد عایق حرارتی قادر است حرارت بتن را حفظ كرده و عمل آوری بتن روال معمول خود را داشته باشد. در عین حال در صورتی كه این وضعیت كافی تشخیص داده نشود می توان با افزایش ضخامت لحاف پشم شیشه و دو لایه كردن آن، ضریب اطمینان بیشتری را بدست آورد.
*به طور خلاصه می توان تمهیدات زیر را جهت كنترل دمای بتن مورد نظر قرار داد:
1- بتن ریزی در نیمه دوم شبانه روز (١٢ ظهر تا ١٢ شب) جهت رسیدن به بتن با دمای بالاتر
2- عایق پوش كردن منبع آب جهت حفظ دما و جلوگیری از یخ زدگی آن
3- گرم كردن آب
4- استفاده از افزودنی هایی كه از یخ زدن بتن جلوگیری كند.
5- در صورت امكان استفاده از سیمان تیپIII در صورت وجود، جهت كسب مقاومت سریعتر برای بتن‌های غیر حجیم
6- افزایش عیار سیمان و به تبع آن رسیدن به حرارت هیدراتاسیون بیشتر و دمای بالاتر و كسب مقاومت بیشتر (برای بتن‌های غیر حجیم)
7- استفاده از مواد افزودنی تسریع كننده مقاومت حاوی كلرید كلسیم (برای بتن های مسلح کمتر از ٢ درصد)
8- دو لایه كردن لحاف پشم شیشه‌ها جهت حفظ بهتر دمای آنتی فرها
بتن در دماهای بسیار پایین مقاومت بسیار کمی کسب می کند تا وقتی میزان اشباع بودن بتن در اثر عمل آبگیری به اندازه کافی كاهش نیافته باشد، لازم است كه بتن تازه در برابر آثار ویرانگر یخ زدگی محافظت شود بتنی كه حتی یک بار در سنین اولیه یخ زده باشد در مقایسه با بتنی كه یخ نزده باشد در برابر شرایط جوی از مقاومت کمتری برخوردار است و نیز آب بند نخواهد بود. استعداد آسیب پذیری بتنی كه در برابر یخ زدن محافظت نشده است خیلی بیشتر از بتنی است كه در برابر یخ زدن محافظت گشته و در ضمن از مقاومت فشاری کمتری هم برخوردار است.
حال هرگاه اقدامات احتیاطی لازم به کار بسته شود می توان بتن ریزی را در سرتاسر ماه های زمستان با اطمینان خاطر انجام داد و با بکار بستن این تمهیدات هیچ كارگاهی تعطیل نخواهد شد.

بتن ریزی در شرایط دمای بالاتر از ۵+ درجه سانتیگراد:

در این شرایط مهمترین مسأله آمادگی برای زمانی است كه جبهه یخبندان محیط کارگاه را فرا می گیرد. در این حالت اگر گیرش خمیر سیمان صورت نگرفته باشد موجب یخ زدگی رطوبت داخلی بتن، افزایش حجم آب و نهایتاً انبساط حجمی بتن و ترک خوردگی آن می گردد .در زمانی كه این احتمال وجود داشته باشد كه چندین ساعت پس از بتن ریزی جبهه یخبندان فرا رسد باید از مواد ضد یخ كه ترجیحاً دارای ترکیبات زود گیر کننده هستند، استفاده نمود.
استفاده از مواد زود گیر موجب تسریع در گیرش خمیر سیمان و مقاومت در برابر افزایش حجم یخ می گردد. نباید فراموش کرد كه همواره دمای بتن ریخته شده با استفاده از امکانات متفاوت گرمایشی باید در نقطه‌ای بالای ۵+ درجه سانتیگراد حفظ گردد تا واکنش شیمیایی سیمان و آب ادامه یابد و مقاومت لازمه حاصل گردد.

بتن ریزی در شرایط دمای زیر ۵+ درجه سانتیگراد:

موکداً توصیه می گردد در دمای کمتر از ۵+ درجه سانتیگراد نباید بتن ریزی کرد مگر اینكه در تمام شرایط درجه حرارت بتن همواره بالاتر از ۵+ حفظ گردد.
توجه داشته باشید كه با بتن ریزی در چنین شرایطی عمل هیدراتاسیون بسیار کند صورت می گیرد بطوری‌كه پس از یخ زدن آب در صفر درجه، این واکنش متوقف می گردد بنابراین در زمان باز کردن قالب مشاهده می کنیم كه بتن به راحتی خورد می شود به علت اینكه خمیر سیمان تشکیل نشده است.
باید کاملاً توجه داشت كه استفاده از ضدیخ تنها از یخ زدن رطوبت درونی بتن جلوگیری می کند. اگر بتن ریخته شده پس از عملیات بتن ریزی به حال خود رها شود، رطوبت درون آن یخ نمی زند اما چون دمای آن کمتر از ۵+ درجه سانتیگراد است واکنش شیمیایی سیمان و آب بسیار کند می شود و به همین خاطر بتن ضایع می گردد و دارای مقاومت خیلی کمی خواهد شد.
پس در زمستان در هر شرایطی باید پس از بتن ریزی نسبت به عمل آوری بتن مبادرت ورزید نكته مهم دیگر اینكه چون هوای سرد نسبت به هوای گرم دارای رطوبت کمتری است بتن های ریخته شده در شرایط محیطی سرد به، عمل آوری و مراقبت بیشتری نیازمند است.

ویژگی های یک ضد یخ مناسب برای بتن:

ضد یخی برای بتن مناسب می باشد كه علاوه بر كاهش نقطه انجماد آب اضافی داخل بتن به عنوان یک تسریع کننده در گیرش و رشد مقاومت سنین اولیه بتن عمل نماید. حال باید توجه نمود در پروژه هایی كه در زمان بهره‌برداری امکان خوردگی وجود دارد و یا بتن هایی كه پیش تنیده هستند و یا در آنها از آلومینیوم و گالوانیزه استفاده شده است و یا بتن هایی كه در تماس با آب یا خاک سولفاته هستند و یا بتن هایی كه سنگدانه‌های آنها مستعد واکنش قلیایی هستند به هیچ وجه از ضد یخ های کلر دار استفاده نکنید. بلكه از ضد یخ هایی استفاده نمایید كه بر پایه دیگر مواد(نیترات) ساخته شده باشد.

توصیه‌های مهم:

حال برای اینكه بتوانیم در زمستان بتن ریزی مناسب و مطمئنی داشته باشیم بهتر است كه نکات زیر را رعایت کنیم:
امید است با توجه و رعایت نکات ذکر شده هیچ گاه پروژه ای بر اثر سرما و یخ زدگی در زمستان تعطیل نگردد.
1) میانگین دمای هوای شبانه روز کمتر از ۵+ درجه سانتیگراد باشد. (منظور از میانگین دمای هوای شبانه روز، میانگین حداقل و حداکثر دما در طول ٢۴ ساعت می باشد).
2) در نیمی از ساعات شبانه روز دمای هوا از ١٠ + درجه سانتیگراد بالاتر نرود.
3) استفاده از سیمان با مقاومت زودرس
4) استفاده از ضد یخ مناسب
5) سطوح قالب ها و آرماتورها را از یخ و برف بزدایید و در صورت لزوم آنها را گرم نمایید تا حداقل دمای ٢+ درجه سانتیگراد را داشته باشد.
6) در درجه حرارت ۵ + و بالاتر پس از استفاده از مواد ضد یخ، بتن را کاملاً با استفاده از پوشاننده‌های مناسب (برزنت، نایلن و غیره) بپوشانید و محیط را گرم نگه دارید تا در شب هنگامی كه هوای گرم فرا می رسد بتن دچار ترک خوردگی نشود.
7) در شرایط دمایی زیر ۵+ با گرم کردن سنگدانه‌ها، قالب‌ها و آب (به ترتیب) دمای بتن را در حین کار بالای۵+ درجه نگه داشته و سپس بتن را با پوشش مناسب گرم نگه دارید.
8) مصالح مصرفی جهت ساخت بتن را در معرض وزش باد و هوای سرد قرار ندهید.
9) استفاده از سیمان زود گیر (پرتلند نوع ٣) مناسب است .
10) استفاده از سیمان های روباره ای وآمیخته توصیه نمی شود.
11) استفاده از مواد حباب زا در بتن‌هایی که در معرض یخ و آب شدن های متوالی قرار می گیرند الزامی است.
12) سنگدانه ها نباید آغشته به یخ و برف باشند (گرم کردن ماسه و استفاده از آب گرم).
13) W/C < 0.5
14) اگر از روان کننده استفاده نشده است اسلامپ نباید بیشتر از ۵٠ میلیمتر باشد.
نکته : استفاده از کلرید کلسیم در بتن مسلح مجاز نیست ( در بتن غیر مسلح به عنوان ت سریع کننده می توان حداکثر تا 2 درصد وزنی سیمان از آن استفاده نمود).:: مرتبط با: - آمـــــــوزش و مقالـــــــــــــــات ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
성남카지노 총판 شنبه 26 بهمن 1398 12:05 ب.ظ
Excellent way of describing, and good piece of writing to obtain data regarding my presentation focus, which i am going to convey in institution of higher education.
장흥빠찡코 게임 شنبه 26 بهمن 1398 05:01 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, except before ending I am reading this enormous post to improve my experience.
음성마카오 바카라 미니멈 شنبه 26 بهمن 1398 04:47 ق.ظ
Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple adjustements would really make my
blog shine. Please let me know where you got your
design. Appreciate it
남양주카지노 에이전트 شنبه 26 بهمن 1398 01:20 ق.ظ
A fascinating discussion is worth comment.

I believe that you ought to write more on this subject matter, it may not be a taboo subject but typically people do not talk about
these topics. To the next! Best wishes!!
서산마닐라 하얏트 호텔 جمعه 25 بهمن 1398 07:47 ب.ظ
Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it ;
) I am going to revisit once again since i have bookmarked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue
to guide other people.
김해강원 랜드 앵벌이 جمعه 25 بهمن 1398 06:00 ب.ظ
It's perfect time to make some plans for the future and it is
time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some
interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article.

I wish to read more things about it!
구로카지노 룰렛 전략 جمعه 25 بهمن 1398 12:50 ب.ظ
This is a topic that is close to my heart... Many thanks!
Exactly where are your contact details though?
강남바카라 배팅 جمعه 25 بهمن 1398 08:54 ق.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored
subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish
be delivering the following. unwell unquestionably come further
formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.
수원카지노톡 جمعه 25 بهمن 1398 08:29 ق.ظ
It's in reality a nice and helpful piece of info.
I'm happy that you simply shared this helpful info with us.

Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
수원카지노톡 جمعه 25 بهمن 1398 08:29 ق.ظ
It's in reality a nice and helpful piece of info.
I'm happy that you simply shared this helpful info with us.

Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
수원카지노톡 جمعه 25 بهمن 1398 08:28 ق.ظ
It's in reality a nice and helpful piece of info.
I'm happy that you simply shared this helpful info with us.

Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
수원카지노톡 جمعه 25 بهمن 1398 08:28 ق.ظ
It's in reality a nice and helpful piece of info.
I'm happy that you simply shared this helpful info with us.

Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
강릉마카오 쇼 جمعه 25 بهمن 1398 04:50 ق.ظ
Great blog here! Also your website loads up fast!
What host are you using? Can I get your affiliate link to your
host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol
www.495475.com جمعه 25 بهمن 1398 04:20 ق.ظ
What's up to every one, it's in fact a good for me to pay a
visit this site, it consists of helpful Information.
포커 게임 방법 جمعه 25 بهمن 1398 01:00 ق.ظ
I'm really enjoying the design and layout of your website.
It's a very easy on the eyes which makes it much more
pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out
a developer to create your theme? Exceptional work!
ベラジョンカジノ پنجشنبه 24 بهمن 1398 06:43 ب.ظ
Awesome post.
인천넷마블 포커 머니 거래 پنجشنبه 24 بهمن 1398 02:48 ق.ظ
I am genuinely thankful to the owner of this website who has shared this great post at at this place.
창원출장안마 پنجشنبه 24 بهمن 1398 02:48 ق.ظ
Wow, marvelous weblog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
you made running a blog look easy. The entire look of
your web site is excellent, as well as the content!
대전출장마사지 پنجشنبه 24 بهمن 1398 01:19 ق.ظ
Terrific work! That is the type of info that are supposed to be
shared around the internet. Disgrace on Google for not positioning this publish higher!

Come on over and visit my web site . Thanks =)
Alberto سه شنبه 22 بهمن 1398 08:13 ب.ظ
Frequently Asked Questions - The likely scenario is actually you have a question regarding applying for a payday advance loan someone has probably already asked it.
With the above tips, you are able to surely produce a lot of more income and food directly from your garden. Sure, the issue is gone for the time being but you cannot
continue employing the same old tricks repeatedly again.
목포콜걸 سه شنبه 22 بهمن 1398 04:20 ب.ظ
I'm not sure exactly why but this web site is loading incredibly slow for me.
Is anyone else having this problem or is it
a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still
exists.
Curt دوشنبه 21 بهمن 1398 09:58 ق.ظ
Good information. Lucky me I found your blog by chance (stumbleupon).
I have saved it for later!
sling tv شنبه 28 دی 1398 02:07 ب.ظ
I have been exploring for a little for any high-quality articles
or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I
ultimately stumbled upon this website. Studying this information So i
am glad to show that I have a very excellent uncanny feeling
I discovered just what I needed. I most indisputably will make certain to do not disregard this website and provides it a glance regularly.
sling tv جمعه 27 دی 1398 04:17 ق.ظ
What's up, yeah this paragraph is really nice and
I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.
magazin online pescuit پنجشنبه 26 دی 1398 01:40 ب.ظ
Greetings from Florida! I'm bored at work so I decided to
check out your blog on my iphone during lunch
break. I enjoy the information you provide here and can't wait to take
a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome blog!
suport lanseta پنجشنبه 26 دی 1398 01:37 ب.ظ
It's remarkable to pay a quick visit this site and reading the views of all colleagues concerning this piece of writing, while I am also keen of getting familiarity.
https://russellwebster.tumblr.com/ چهارشنبه 11 دی 1398 12:02 ق.ظ
What's up mates, how is the whole thing, and what you
want to say regarding this piece of writing, in my view its really awesome in support of me.
xbody دوشنبه 9 دی 1398 05:46 ق.ظ
Ahaa, its fastidious dialogue on the topic of this piece of writing at this
place at this web site, I have read all that, so at this time me also
commenting at this place.
xbody vitan دوشنبه 9 دی 1398 05:46 ق.ظ
Hi there, yup this piece of writing is genuinely pleasant and I have learned lot of things from it regarding blogging.

thanks.
xbody bucuresti دوشنبه 9 دی 1398 05:32 ق.ظ
Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of
volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین عناوین مطالب
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو