چهارشنبه 14 اسفند 1392 ساعت 04:24 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علی اصغر فیض اله زاده | ( نظرات )

در حال حاظر سه نوع دیوار از نظر وزنی مورد استفاده هستند

سنتی با وزن بسیار زیاد ( مثل آجر، سفال و ..)

سبك (مثل بلوك های گازی، پنل های سیمانی، پنل های گچی و ...)

فوق سبك (مثل دیوار كناف، دیوار سبز و دیوار كلسیم سیلیكات)

كه دیوارهای فوق سبك در حد بسیار بالایی در وزن سازه و كاهش وزن سازه به ویژه در سازه های فلزی تاثیر گذار هستند كه فایل محاسباتی كه در ادامه ارسال می‌شود این موضوع را بصورت علمی اثبات می‌كند.


دیوار كناف به دلیل اینكه ورق روی دیوار یك ورق گچی الیاف دار است و داخل دیوار پشم و شیشه یا پشم سنگ قرار داده می‌شود تا بحث عایق بودن را برای دیوار فراهم كند به اصطلاح رایج در صنعت ساختمان دیوار پوك نامیده می‌شود و جذب اب زیاد و نفوذ حشرات از معایب آن به شمار می‌رود.

دیوار سبز كه فوم پلی استایرن بسیار فشرده با دانسیته بسیار بالاست كه این فشردگی بوجود آورنده یك عایق بسیار عالی در ساختمان است كه در كشورهای دیگر این فوم به عنوان عایق كاربردهای زیادی دارد. با استفاده از قاب گالوانیزه دو عدد بصورت   یو   یكی در سقف و یكی در كف سازه فوم ها داخل ریل قرار داده می‌شوند و عرض هر فوم 60 سانتی متر است و بعد از هر فوم یك قاب   اچ  شكل بصورت عمودی قرارداده می‌شود كه هم فوم اول را بگیرد و هم جای فوم بعدی باشد  .  بعد از اجرای و عبور تاسیسات لازم است روی فوم توری و گچ كشی شود و یا از گچبرگ استفاده شود تا هم سطح سازه و فوم را یك سطح صاف بوجود آورد تا آماده رنگ یا كاغذ دیوار شود و هم مقاوم فوم در برابر آتش باشد - زیرا فوم مستقیما مقاوم در برابر آتش نیست.

از مزایای دیوار سبز سرعت نسبتاً بالا و صرفه جویی انرژی و افزایش فضای مفید داخلی را می‌توان نام برد.

دیوار كلسیم سیلیكات ایده آل ترین دیوار حال حاضر در صتعت ساختمان است .

ابعاد هر ورق کلسیم سیلیکات  120 سانتیمتر در 300 سانتیمتر به ضخامت 6 میلیمتر است که یک فوم پلی استایرن در ورسط و در دوطرف این فوم دو ورق کلسیم سیلیکات قرارداده می شود.

سرعت بسیار بالای اجرا، عدم نیاز به گچ كشی و سفیدكاری، مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و ضربه، جذب رطوبت بسیار بسیار پائین و امكان اجرای هر نوع نما و كاشی كاری و سنگ بصورت مستقیم و بدون نیاز به توری یا رابیتس، عدم پرت مصالح و ساز و كار خشك

دیوار به این صورت است كه یك فوم پلی استایرن در وسط كه برای دیوار داخلی ضخامت 5 سانتیمتر و برای خارجی 7 سانتیمتر می‌باشد قرار دارد و در دوطرف آن یك ورق از جنس كلسیم سیلیكات (هم خانواده فایبر سمنت یا تخته های سیمانی كه با تركیب كلسیم دارای مقاومت بسیار بالائی گردیده و رنگ آن تقریبا سفید است) قرار می‌گیرد كه برای دیوارهایی كه عبور تاسیسات ندارند دو ورق در كارخانه چسبیده شده و وارد پروژه می‌گردد و قسمتهایی كه نیاز به عبور تاسیسات دارد یك طرف بدون ورق میباشد كه پس از اجرای دیوار و عبور تاسیسات از فوم مركزی، یك ورق دیگر چسبانده می‌شود و بعد درز هر پنل بتونه كاری شده و آماده كاغذ دیواری و رنگ می‌شود.

از آنجا كه ورق های كلسیم سیلیكات بسیار مقاوم هستند سازه مورد استفاده مانند دیوار كناف و دیوار سبز نیازی به سازه عمودی در هر 60 سانتی متر ندارد بلكه در هر 120 سانتیمتر كه عرض هر پنل است یك سازه عمودی قرارداده می‌شود كه هزینه را كاهش می‌دهد.


                        

www.armanpoya.ir

:: مرتبط با: - آمـــــــوزش و مقالـــــــــــــــات ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین عناوین مطالب
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات